Miękkie i soczyste, czy bardziej jędrne? Z żółtym czy białym miąższem? A może czerwonym lub fioletowym? Jedno jest pewne – wszystkie brzoskwinie są pyszne i zdrowe.
,,Twardki” – brzoskwinie na sałatkę lub w syropie
W zależności od tego jakie są nasze preferencje smakowe oraz w jakiej postaci zamierzamy brzoskwinie jeść, mamy do wyboru owoce o różnych cechach. W sklepach najczęściej spotkać możemy brzoskwinie o twardym i jędrnym miąższu tak zwane „twardki”. Czy to, że mają jędrny i zwięzły miąższ to ich wada? Niekoniecznie. Jeżeli szukamy owoców na przetwory (soki, smoothie, kompoty, brzoskwinie w syropie, ale także sałatki owocowe) to będą odpowiednim wyborem.Twardki mogą także dłużej leżeć na sklepowych półkach, a duża jędrność ułatwia ich wysyłkę i sprzedaż. Cechą charakterystyczną „twardek” jest przylegający do pestki miąższ, chociaż dzięki pracom hodowlanym udało już się uzyskać odmiany o twardym miąższu i częściowo odchodzącym od pestki. Niebawem zapewne owoce takie będziemy mogli spotkać na sklepowych półkach.
Miękkie brzoskwinie najlepsze na przekąskę i na soki
Jeśli chcemy zachwycać się smakiem świeżych brzoskwiń, sięgnąć powinniśmy po odmiany o miękkich owocach. Doskonałe są również do produkcji soków i smoothie, aby poza sezonem cieszyć smakiem i dostarczać niezbędnych witamin i składników mineralnych przez cały rok. Najpopularniejsze w Polsce odmiany wytwarzające owoce omiękkim miąższu to np.: ‘Harnaś’, ‘Inka’ i ‘Redhaven’. Owoce tych odmian idealnie nadają się do bezpośredniego spożycia i zapewne zasmakują wszystkim.
Nie każdy wie, że w Polsce również uprawia się brzoskwinie
Konsumenci, chcący w pełni poznać walory smakowe brzoskwiń powinni szukać owoców wyprodukowanych w Polsce, tzw. „rodzimych”. Nasze rodzime brzoskwinie zbierane są z drzew w fazie pełnej dojrzałości i dlatego znacznie przewyższają smakiem owce importowane, które są zbierane nie w pełnej dojrzałości aby lepiej zniosły transport i dojrzewają dopiero na sklepowych półkach. Brzoskwinie „rodzime” dostępne są na polskim rynku na ogół tylko od połowy lipca do połowy października. Warto więc w tym czasie skusić się na te pyszne i zdroweowoce. Poza tym okresem w Polsce dostępne są owoce pochodzące z krajów o cieplejszym klimacie, a w okresie zimowo-wiosennym z półkuli południowej, np. RPA lub Chile. Pomimo że brzoskwinie „rodzime” są smaczniejsze to ich roczna produkcja w Polsce wynosi tylko ok. 10-15 tys. ton, natomiast corocznie importujemy 90-120 tys. ton brzoskwiń.
Czy kolor miąższu ma znaczenie?
A co z kolorem miąższu? W Polsce, jak i w całej Europie najpopularniejsze są brzoskwinie żółto miąższowe. Odmiany te mają zazwyczaj bogaty, słodko kwaśny smak. Co ciekawe w Azji większą popularnością cieszą się bardzo słodkie brzoskwinie biało miąższowe, które bez trudu można spotkać także w naszym kraju. Owoce o ciemnym miąższu – czerwonym, bordowym, czy nawet fioletowym są zdecydowanie rzadziej spotykane, ale bez wątpienia będą ciekawym urozmaiceniem. Ponadto zawierają więcej antocyjanów – związków korzystnie wpływających na nasze zdrowie.
Owoce brzoskwini o białym miąższu
Owoce brzoskwini o żółtym miąższu
Owoce brzoskwini o czerwonym miąższu